Olympic Broadcast Schedule: Day 10 (Monday, August 6)

Canadian middleweight boxer Mary Spencer makes her Olympic debut in the quarterfinals.

Each day during the 2012 Olympic Games the Canadian Sports Media Blog, in conjunction with Channel Canada, will provide an Olympic broadcast schedule for all official broadcasters that are available in Canada. These include CTV, TSN, Sportsnet, OLN, RDS, V, RDS2, ATN, OMNI, plus American broadcaster NBC. After the broadcast schedule is a complete list of events for the day. Many of these are available for live streaming on CTVOlympics.ca.

________________________________________________

ENGLISH ROADCASTERS: CTV, TSN, Sportsnet, OLN, NBC
________________________________________________

CTV MORNING

Canoeing: Preliminary Heats (live; 4:30am)
Athletics: Qualifying Rounds (live; 5:00am)
Men’s Basketball: Australia v. Russia (7:00am)
Gymnastics: Individual Finals (live; 9:00am)

TSN MORNING

Men’s Volleyball: Russia v. Serbia (live; 6:30am)
Equestrian: Team Jumping Final (live; 9:00am)

SPORTSNET MORNING

Canoeing: Semifinals (live; 5:00am)
Men’s Volleyball: Australia v. Poland (8:00am)
Men’s Water Polo: Romania v. Serbia (live; 9:00am)
Boxing: Women’s quarterfinals (live; 10:30am)

OLN DAYTIME

Women’s Hockey: Japan v. China (live; 8:45am)
Women’s Hockey: Korea v. Belgium (live; 11:00am)
Women’s Hockey: Great Britain v. Netherlands (live; 2:00pm)
Women’s Hockey: Argentina v. Australia (live; 4:15pm)

NBC DAYTIME

Athletics: Qualifying Rounds (10:00am, 1:15pm and 4;30pm)
Men’s Water Polo: United States v. Hungary (live; 10:30am)
Canoeing: Semifinals (11:30am and 1:45pm)
Equestrian: Team Jumping Final (12:00pm)
Synchronized Swimming: Duet Preliminary (12:45pm)
Men’s Beach Volleyball: Pļaviņš/Šmēdiņš (LAT) v. Gibb/Rosenthal (USA) (live; 2:00pm)
Men’s Volleyball: United States v. Tunisia (live; 3:00pm)
Cycling: Women’S Sprint quarterfinals (4:15pm)

CTV DAYTIME

Track Cycling: Men’s Sprint Finals (live; 11:00am)
Athletics: Semifinals/Finals (live; 1:45pm)
Men’s Beach Volleyball: Brink/Reckermann (GER) v. Ricardo/Cunha (BRA) (live; 5:00pm)

TSN DAYTIME

Synchronized Swimming: Duet Preliminary (12:00pm)
Men’s Beach Volleyball: Alison/Emmanuel (BRA) v. Fijałek/Prudel (POL) (live; 1:00pm)
Women’s Soccer:  Canada v. United States (live; 2:30pm)

SPORTSNET DAYTIME

Women’s Soccer: France v. Japan (live; 12:00pm)
Diving: Men’s 3m Preliminaries (live; 2:00pm)

CTV PRIMETIME (7:00pm-11:00pm LOCAL)

Host Brian Williams gives a complete rundown of Day 10 highlights and results with a focus on Canadian performances. The four hour show includes recaps of canoe/kayak and Adam van Koeverden, women’s boxing and Mary Spencer, cycling and Tara Whitten, women’s 100m hurdles with a focus on Jessica Zelinka, Phylicia George, and Nikkita Holder, plus Canada’s mixed team jumping results. OLYMPIC PRIME TIME ON CTV also features Soccer Prime Time Studio Analyst Kara Lang in studio to break down the semifinal showdown between Canada and the United States in women’s soccer along with reviews of gymnastics, diving, and synchronized swimming

TSN PRIMETIME (8:00pm-Midnight)

Host Darren Dutchyshen takes sports fans through four hours of Day 10 highlights, including recaps of the women’s soccer semifinal match-up between Canada and the United States, Mary Spencer’s performance in women’s boxing, Tara Whitten’s results in the first day of omnium competition, along with looks at men’s beach volleyball and volleyball

SPORTSNET PRIMETIME (7:00pm-11:00pm ET/MT/PT)

Host Brad Fay features Mary Spencer in the latest installment of Upclose, as she begins her quest for history and gold in women’s boxing.  Also, the popular Superbodies feature returns, taking a closer look at the toll it takes on the human body to run a 100m race. Plus, a review of men’s basketball as the United States faces its toughest task yet against Argentina.

OLN PRIMETIME (7:00pm-10:00pm)

Beach Volleyball: Men’s Quarterfinals
Equestrian: Team Jumping Final

NBC PRIMETIME (8:00pm-Midnight ET/PT)

More apparatus finals in Gymnastics, plus the men’s 400m final in Track & Field coverage. Also, qualifying in men’s springboard Diving, a men’s Beach Volleyball quarterfinal and the men’s sprint final in track Cycling.

NBC LATE NIGHT (12:35am-1:35am ET/PT)

Finals in the women’s steeplechase and shot put, plus the women’s omnium – a new program in Olympic Cycling.
________________________________________

DIFFUSEURS FRANCOPHONE: V, RDS, RDS2
_____________________________________

LONDRES 2012 à V

Canöe-kayak course en ligne (hommes, femmes) – demi-finale K1 1000m (hommes), C1 1000m (hommes), K2 1000m (hommes), K4 500m (femmes) (en direct, 4h30)
Basketball (hommes) Tunésie vs Lithuanie (en direct, 7h00)
Boxe (femmes) quart de finale (en direct, 8h30)
Nage synchronisée – duets routine libre (en direct, 10h00)
Plongeon (hommes) – tremplin 3m – Préliminaires (en direct, 16h45)

LONDRES 2012 à RDS

Athlétisme (hommes, femmes) – ronde de qualification/séries Lancer du disque (hommes), 100m haies (femmes), lancer du poids (femmes), 800m (hommes), 1500m (femmes) (en direct, 5h00)
Volleyball (hommes) (RUS vs SRB) (en direct, 7h15)
Gymnastique artistique (hommes, femmes) – finale: Anneaux (hommes), barres asymétriques (femmes), saut de cheval (hommes) (en direct, 9h00)
Cyclisme sur piste (hommes, femmes) – quarte de finale/demi-finale/finale + Épreuve de vitesse (hommes), épreuve de vitesse en équipe (femmes), épreuves de vitesse (femmes) (en direct, 11h05)
Athlétisme (hommes, femmes) – demi-finale/finale: Saut à la perche (femmes), lancer du poids (femmes), 200m (femmes), 400m Haies (femmes), 400m Haies (hommes), 3000m Steeple (femmes), 400m (hommes) (en direct, 14h00)
Basketball (hommes) (ARG vs EU) (en direct, 16h40)

LONDRES 2012 à RDS2

Basketball (hommes) (en direct, 9h30)

Aujourd`hui à Londres à V (7:00-11:00pm)

Host Jean Pagé examines the day’s highlights.

Aujourd`hui à Londres à RDS (7:00-11:00pm)

Host Chantal Machabée presents the highlights from the third day of London 2012 competition.
________________________________________

MULTICULTURAL BROADCASTERS: OMNI, ATN
________________________________________

ATN

Gymnastics: Individual Finals (live; 9:00am) – Bangla

OMNI.1

Italian Primetime (8:30-9:00pm)
Portuguese Primetime (9:30-10:00pm)

OMNI.2

Wrestling: Men’s Greco Roman Medal Rounds (live; 12:45pm) – Punjabi
Mandarin Primetime (8:30-9:00pm)
Cantonese Primetime (9:30-10:00pm)

OMNI Alberta

Wrestling: Men’s Greco Roman Medal Rounds (live; 12:45pm) – Punjabi
Italian Primetime (8:00-8:30pm MT)
Portuguese Primetime (8:30-9:00pm MT)
Cantonese Primetime (9:00-9:30pm MT)
Mandarin Primetime (9:30-10:00pm MT)

OMNI BC

Wrestling: Men’s Greco Roman Medal Rounds (live; 12:45pm) – Punjabi
Mandarin Primetime (8:30-9:00pm PT)
Punjabi Primetime (9:30-10:00pm PT)
Cantonese Primetime (10:00-10:30pm PT)
Italian Primetime (10:30-11:00pm PT)

The Canadian Sports Media Blog is in no way affiliated with any Olympic broadcaster or the Olympic Games themselves. I take no responsibility for any errors in this schedule as it is subject to change and updates can happen at any time.

________________________________________

COMPLETE LIST OF TODAY’S EVENTS
________________________________________

All times below are EASTERN TIME

Athletics

Men’s Discus Throw

05:00 – Qualification

Women’s 100m Hurdles

05:05 – Round 1

Women’s Shot Put

05:45 – Qualification
14:15 – Final

Men’s 800m

05:50 – Round 1

Women’s 1500m

06:45 – Round 1

Women’s Pole Vault

14:00 – Final

Women’s 200m

14:20 – Round 1

Women’s 400m Hurdles

15:15 – Semifinals

Men’s 400m Hurdles

15:45 – Final

Women’s 3000m Steeplechase

16:05 – Final

Men’s 400m

16:30 – Final

Basketball

Men’s Basketball

04:00 – Preliminary Round Group B Australia vs Russia
06:15 – Preliminary Round Group A Tunisia vs Lithuania
09:30 – Preliminary Round Group A France vs Nigeria
11:45 – Preliminary Round Group B Great Britain vs China
15:00 – Preliminary Round Group B Spain vs Brazil
17:15 – Preliminary Round Group A Argentina vs United States

Beach Volleyball

Men’s Beach Volleyball

19:00 * – Quarterfinal

Boxing

Women’s Fly (51kg)

08:30 Quarterfinals
08:45 * Quarterfinals
09:00 * Quarterfinals
09:15 * Quarterfinals

Women’s Light (60kg)

09:30 * Quarterfinals
09:45 * Quarterfinals
10:15 * Quarterfinals

Women’s Middle (75kg)

10:30 * Quarterfinals
10:45 * Quarterfinals
11:15 * Quarterfinals

15:30 Quarterfinals
15:45 * Quarterfinals
16:00 * Quarterfinals
16:15 * Quarterfinals

Men’s Middle (75kg)

16:30 * Quarterfinals
16:45 * Quarterfinals
17:00 * Quarterfinals
17:15 * Quarterfinals

Men’s Super Heavy (+91kg)

17:30 * Quarterfinals
17:45 * Quarterfinals
18:00 * Quarterfinals
18:15 * Quarterfinals

Canoe Sprint

Men’s Kayak Single (K1) 1000m

04:30 – Heats
05:58 – Semifinals

Men’s Canoe Single (C1) 1000m

04:54 – Heats
06:14 – Semifinals

Men’s Kayak Double (K2) 1000m

05:18 – Heats
06:30 – Semifinals

Women’s Kayak Four (K4) 500m

05:39 – Heats
06:51 – Semifinals

Cycling – Track

Men’s Sprint

11:00 – Semifinal
12:43 – Finals

Women’s Omnium

11:08 – Flying Lap 250m Time Trial
12:06 – 20km Points Race
13:18 – Elimination Race

Women’s Sprint

11:43 – Quarterfinals
13:41 – Race for 5th-8th Places

Diving

Men’s 3m Springboard

14:00 – Preliminary Round

Equestrian

Individual Jumping

09:00 – 3rd Qualifier

Team Jumping

09:00 – Round 2

Football

Women’s Football

12:00 – Semifinal France vs Japan
14:45 – Semifinal Canada vs United States

Gymnastics – Artistic

Men’s Rings

09:00 – Final

Women’s Uneven Bars

09:50 – Final

Men’s Vault

10:41 – Final

Handball

Men’s Handball

04:30 – Preliminaries Group B Hungary vs Serbia
06:15 – Preliminaries Group A Argentina vs Tunisia
09:30 – Preliminaries Group B Denmark vs Korea
11:15 – Preliminaries Group A lIceland vs Great Britain
14:30 – Preliminaries Group B Spain vs Croatia
16:15 – Preliminaries Group A France vs Sweden

Hockey
Women’s Hockey

03:30 – Preliminary Round Group B New Zealand vs Germany
05:45 – Preliminary Round Group B United States vs South Africa
08:45 – Preliminary Round Group A Japan vs China
11:00 – Preliminary Round Group A Korea vs Belgium
14:00 – Preliminary Round Group A Great Britain vs Netherlands
16:15 – Preliminary Round Group B Argentina vs Australia

Sailing

Men’s 470

07:00 – Race 7
08:15 * – Race 8

Women’s Laser Radial

08:00 – Medal Race

Men’s Laser

09:00 – Medal Race

Men’s 49er

10:00 – Race 14
10:45 * – Race 15

Shooting

Men’s 50m Rifle 3 Positions

04:00 – Qualification
08:45 – Finals

Men’s Trap

04:00 – Qualification
11:00 – Finals

Synchronised Swimming

Women’s Duets

10:00 – Qualification Free Routine

Table Tennis

Women’s Team

05:00 – Semifinals

Men’s Team

09:30 – Semifinals
14:00 – Semifinals

Volleyball

Men’s Volleyball

04:30 – Preliminary Round Group A Australia vs Poland
06:30 – Preliminary Round Group B Russia vs Serbia
09:45 – Preliminary Round Group A Italy vs Bulgaria
11:45 – Preliminary Round Group A Great Britain vs Argentina
15:00 – Preliminary Round Group B United States vs Tunisia
17:00 – Preliminary Round Group B Brazil vs Germany

Water Polo

Men’s Water Polo

05:00 – Preliminary Round Group A Kazakhstan vs Croatia
06:20 – Preliminary Round Group A Greece vs Australia
09:10 – Preliminary Round Group B Romania vs Serbia
10:30 – Preliminary Round Group B Hungary vs United States
13:20 – Preliminary Round Group B Great Britain vs Montenegro
14:40 – Preliminary Round Group A Spain vs Italy

Weightlifting

Men’s 105kg

10:30 – Group B
14:00 – Group A

Wrestling

Men’s 60kg Greco-Roman

08:00 * – Qualifications
08:30 * – 1/8 Finals
09:30 * – Quarterfinals
10:00 * – Semifinals
12:45 * – Repechage & Bronze
13:46 * – Gold Medal Final

Men’s 84kg Greco-Roman

08:00 * – Qualifications
08:30 * – 1/8 Finals
09:30 * – Quarterfinals
10:00 * – Semifinals
12:45 * – Repechage & Bronze
14:21 * – Gold Medal Final

Men’s 120kg Greco-Roman

08:00 * – Qualifications
08:30 * – 1/8 Finals
09:30 * – Quarterfinals
10:00 * – Semifinals
12:45 * – Repechage & Bronze
14:56 * – Gold Medal Final

* Estimated start time

NOTES:

– If an event is know to be described in a language other than english or french, that language will be in parentheses after the channel name.
– This schedule is subject to change.
– Some events are available online. More info on CTVOlympics.ca and RDSOlympiques.ca

The daily Olympic Broadcast Schedule is provided to you by Channel Canada and The Canadian Sports Media Blog.

3 thoughts on “Olympic Broadcast Schedule: Day 10 (Monday, August 6)

  1. Soccer along with the track events, this is going to be another thrilling day of watching.

What do you think?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s