Olympic Broadcast Schedule: Day 8 (Saturday, August 4)

Karen Cockburn, Canada’s flagbearer at the Beijing Closing Ceremony, will attempt to win a medal in her fourth straight Olympics in women’s trampoline today. (Ryan Remiorz/Canadian Press)

Each day during the 2012 Olympic Games the Canadian Sports Media Blog, in conjunction with Channel Canada, will provide an Olympic broadcast schedule for all official broadcasters that are available in Canada. These include CTV, TSN, Sportsnet, OLN, RDS, V, RDS2, ATN, OMNI, plus American broadcaster NBC. After the broadcast schedule is a complete list of events for the day. Many of these are available for live streaming on CTVOlympics.ca.

________________________________________________

ENGLISH ROADCASTERS: CTV, TSN, Sportsnet, OLN, NBC
________________________________________________

CTV MORNING

Triathlon: Women’s Race (live; 4:00am)
Men’s Basketball: Russia v. Spain (live; 6:15am)
Badminton: Women’s Doubles Bronze
Athletics: Men’s 100m Preliminaries
Gymnastics: Women’s Trampoline (live; 9:00am)

TSN MORNING

Rowing: Finals (live; 6:00am)
Men’s Soccer QF: Japan v. Honduras (live; 7:20am)
Diving: Women’s 3m Semifinal (live; 9:30am)

SPORTSNET MORNING

Athletics: Qualifying Rounds (live; 6:00am)
Men’s Basketball: Lithuania v. United States (live; 9:30am)
Track Cycling: Women’s Team Pursuit (live; 11:00am)

OLN DAYTIME

Equestrian: Jumping qualifying (live; 5:30am)
Men’s Soccer QF: Mexico v. Senegal (live; 9:30am)
Athletics: Men’s 20km Race Walk (live; 12:00pm)

NBC DAYTIME

Tennis: Women’s Singles Final (live; 9:00am)
Gymnastics: Women’s Trampoline (11:00am)
Athletics: Preliminary Rounds (11:15am and 1:30pm)
Men’s Volleyball: United States v. Russia (live; 11:45am)
Cycling: Women’s Team Pursuit (2:00pm)
Men’s Water Polo: United States v. Serbia (live; 2:40pm)
Rowing: Finals (3:45pm)
Athletics: Men’s 10, 000m Final (live; 4:15pm)
Men’s Beach Volleyball: Prokopiev/Semenov (RUS) v. Gibb/Rosenthal (USA) (live; 5:00pm)

CTV DAYTIME

Tennis: Women’s Singles Final (12:00pm)
Swimming: Finals (live; 2:30pm)
Athletics: Semifinals/Finals (live; 3:30pm)

TSN DAYTIME

Men’s Soccer QF: Brazil v. Honduras (live; 12:00pm)
Men’s Soccer QF: Great Britain v. Korea (live; 2:45pm)

SPORTSNET DAYTIME

Athletics: Semifinals/Finals (live; 2:00pm)

CTV PRIMETIME (7:00pm-11:00pm LOCAL)

Host Brian Williams gives Canadians a complete rundown of results from the jam packed Day 8. The four-hour show includes highlights and recaps of athletics, swimming, trampoline, tennis, equestrian, cycling, and diving events from earlier in the day. OLYMPIC PRIME TIME ON CTV also includes a review of key Canadian performances including Dylan Armstrong, Jessica Zelinka, Ryan Cochrane, the men’s 4x100m medley relay team, Karen Cockburn, the mixed jumping team, Paula Findlay, and more.

TSN PRIMETIME (7:00pm-11:00pm)

Host Darren Dutchyshen takes fans through four hours of recaps and highlights, including women’s triathlon and a look at Paula Findlay’s performance, men’s doubles tennis, beach volleyball, the results of Zach Bell and Tara Whitten in cycling and an athletics wrap up featuring Jessica Zelinka, Usain Bolt, Oscar Pistorius, and more.

SPORTSNET PRIMETIME (7:00pm-11:00pm ET/MT/PT)

Host Brad Fay reviews Canada’s many medal opportunities from Day 8, including Ryan Cochrane in the men’s 1,500m freestyle, Karen Cockburn in the women’s individual trampoline, Canada’s women’s team pursuit in cycling, and Paula Findlay in the women’s triathlon. Sportsnet also has a full recap of the women’s singles final in tennis and an emotional Difference Makers with Rick Hansen segment on trampoline gymnast Rosie MacLennan’s relationship with her grandfather. All this, plus a look at Usain Bolt’s first day back on the track for the first round of the men’s 100m.

OLN PRIMETIME (7:00pm-11:00pm)

Men’s Soccer Quarterfinals

NBC PRIMETIME (8:00pm-Midnight ET/PT)

Swimming concludes with four finals, including the men’s and women’s medley relays. Plus the women’s 100m dash, the women’s springboard semifinal in Diving and Beach Volleyball.

NBC LATE NIGHT (12:35am-1:35am ET/PT)

Finals in the women’s discus, plus events in track Cycling.
________________________________________

DIFFUSEURS FRANCOPHONE: V, RDS, RDS2
_____________________________________

LONDRES 2012 à V

Triathlon (Femmes), Aviron et Trampoline (en direct, 4h00)
Athletisme (en direct, 11h15)
Athletisme et Boxe (en direct, 14h00)

LONDRES 2012 à RDS

Triathlon, Athletisme (Hommes) et Water-polo (en direct, 4h00)
Plongeon (Femmes) et Soccer (Hommes) (en direct, 9h30)
Couverture en direct de Natation, Halterophilie et Basketball (Hommes) (en direct, 14h00)

LONDRES 2012 à RDS2

Un rameur en couple finale (femmes), poids léger deux de couple finale (hommes), un rameur en couple finale (femmes), poids léger deux de couple finale (femmes), poids léger deux de couple finale (hommes), poids léger deux de couple finale (femmes) (en direct, 4h30)
Tennis, finale hommes et femmes (en direct, 9h00)

Aujourd`hui à Londres à V (7:00-11:00pm)

Host Jean Pagé examines the day’s highlights.

Aujourd`hui à Londres à RDS (7:00-11:00pm)

Host Chantal Machabée presents the highlights from the third day of London 2012 competition.
________________________________________

MULTICULTURAL BROADCASTERS: OMNI, ATN
________________________________________

ATN

Badminton: Women’s Doubles Bronze (live; 4:00am) – Hindi
Badminton: Women’s Singles Bronze/Gold Finals (live; 8:30am) – Hindi

OMNI.1

Men’s Soccer: Brazil v. Honduras (live; 12:00pm) – Portuguese

OMNI.2

Mandarin Primetime (7:00-8:30pm)
Cantonese Primetime (8:30-10:00pm)

OMNI Alberta

Men’s Soccer: Brazil v. Honduras (live; 12:00pm) – Portuguese
Mandarin Primetime (7:00-8:30pm MT)
Cantonese Primetime (8:30-10:00pm MT)

OMNI BC

Men’s Soccer: Brazil v. Honduras (live; 12:00pm) – Portuguese
Mandarin Primetime (7:00-8:30pm PT)
Cantonese Primetime (8:30-10:00pm PT)

The Canadian Sports Media Blog is in no way affiliated with any Olympic broadcaster or the Olympic Games themselves. I take no responsibility for any errors in this schedule as it is subject to change and updates can happen at any time.

________________________________________

COMPLETE LIST OF TODAY’S EVENTS
________________________________________

All times below are EASTERN TIME

Athletics

Men’s 100m

05:00 – Preliminaries
07:30 – Round 1

Women’s Heptathlon

05:05 – Long Jump
06:40 – Javelin Throw
15:35 – 800m

Women’s Pole Vault

05:20 – Qualification

Men’s 400m

05:35 – Round 1

Women’s 3000m Steeplechase

06:35 – Round 1

Men’s 20km Race Walk

12:00 – Final

Men’s 400m Hurdles

14:00 – Semifinals

Women’s Discus Throw

14:30 – Final

Women’s 100m

14:35 – Semifinals
14:35 – Semifinals
16:55 – Final

Men’s Long Jump

14:55 – Final

Women’s 400m

15:05 – Semifinals

Men’s 10,000m

16:15 – Final

Badminton

Men’s Doubles

04:00 Semifinals
04:45 Semifinals

Women’s Doubles

05:30 – Bronze Medal Match **
10:45 – Gold Medal Match **

Women’s Singles

08:30 – Bronze Medal Match **
09:15 – Gold Medal Match **

Basketball

Men’s Basketball

04:00 – Preliminary Round Group A Tunisia vs France
06:15 – Preliminary Round Group B Russia vs Spain
09:30 – Preliminary Round Group A Lithuania vs United States
11:45 – Preliminary Round Group B China vs Brazil
15:00 – Preliminary Round Group B Great Britain vs Australia
17:15 – Preliminary Round Group A Nigeria vs Argentina

Beach Volleyball

Women’s Beach Volleyball

04:00 – Round of 16
08:00 – Round of 16
13:00 – Round of 16
16:00 – Round of 16

Men’s Beach Volleyball

05:00 – Round of 16
09:00 – Round of 16
12:00 – Round of 16
17:00 – Round of 16

Boxing

Men’s Light Fly (49kg)

08:30 Round of 16
08:45 * Round of 16
09:00 * Round of 16
09:15 * Round of 16
15:30 Round of 16
15:45 * Round of 16
16:00 * Round of 16
16:15 * Round of 16

Men’s Light Welter (64kg)

09:30 * Round of 16
09:45 * Round of 16
10:00 * Round of 16
10:15 * Round of 16
16:30 * – Round of 16
16:45 * Round of 16
17:00 * Round of 16
17:15 * Round of 16

Men’s Light Heavy (81kg)

10:30 * Round of 16
10:45 * Round of 16
11:00 * Round of 16
11:15 * Round of 16
17:30 * – Round of 16
17:30 * Round of 16
17:45 * Round of 16
18:00 * Round of 16
18:15 * Round of 16

Cycling – Track

Men’s Sprint

05:00 – Qualifying
06:01 – 1/16 Finals
11:00 – 1/16 Final Repechages
11:35 – 1/8 Finals
12:34 – 1/8 Final Repechages
13:20 – Race for 9th-12th Places

Men’s Omnium

05:30 – Flying Lap 250m Time Trial
11:54 – 30km Points Race
13:25 – Elimination Race
Women’s Team Pursuit

11:11 – First Round
12:42 – Finals

Diving

Women’s 3m Springboard

09:30 – Semifinal

Equestrian

Individual Jumping

05:30 – 1st Qualifier

Team Jumping

05:30 – Qualifier for Round 1

Fencing

Women’s Team Epee

05:30 – Quarterfinals
05:30 Quarterfinals Ukraine vs Russia
05:30 Quarterfinals China vs Germany
05:30 Quarterfinals United States vs Italy
05:30 Quarterfinals Romania vs Korea
07:00 – Semifinals
10:00 – Placement 7-8
10:00 – Placement 5-6
13:00 – Bronze Medal Match
14:15 – Gold Medal Match

Football

Men’s Football

07:00 – Quarterfinal Japan vs Egypt
09:30 – Quarterfinal Mexico vs Senegal
12:00 – Quarterfinal Brazil vs Honduras
14:30 – Quarterfinal Great Britain vs Korea

Handball

Men’s Handball

04:30 – Preliminaries Group A Tunisia vs Great Britain
06:15 – Preliminaries Group B Korea vs Serbia
09:30 – Preliminaries Group A Sweden vs Argentina
11:15 – Preliminaries Group B Croatia vs Denmark
14:30 – Preliminaries Group A lIceland vs France
16:15 – Preliminaries Group B Hungary vs Spain

Hockey
Women’s Hockey

03:30 – Preliminary Round Group B Australia vs South Africa
05:45 – Preliminary Round Group A Netherlands vs Korea
08:45 – Preliminary Round Group A Japan vs Belgium
11:00 – Preliminary Round Group A China vs Great Britain
14:00 – Preliminary Round Group B United States vs New Zealand
16:15 – Preliminary Round Group B Germany vs Argentina

Rowing

Women’s Single Sculls

04:30 – Finals

Men’s Lightweight Double Sculls

04:40 – Finals

Women’s Lightweight Double Sculls

05:00 – Finals

Men’s Four

05:30 – Finals

Sailing

Men’s Laser

07:00 – Race 9
08:30 * – Race 10

Women’s RS-X

07:00 – Race 7
08:00 * – Race 8

Women’s Laser Radial

07:10 – Race 9
08:40 * – Race 10

Men’s 470

09:00 – Race 5
10:30 * – Race 6

Women’s Elliott 6m

09:00 – Round Robin

Women’s 470

09:10 – Race 3
10:40 * – Race 4

Men’s RS-X

09:30 – Race 7
10:20 * – Race 8

Shooting

Women’s 50m Rifle 3 Positions

04:00 – Qualification
07:45 – Finals

Women’s Trap

04:00 – Qualification
10:00 – Finals

Swimming

Women’s 50m Freestyle

14:30 – Final

Men’s 1500m Freestyle

14:36 – Final

Women’s 4x100m Medley Relay

15:07 – Final

Men’s 4x100m Medley Relay

15:27 – Final

Table Tennis

Men’s Team

05:00 – First Round DPR Korea vs Korea
05:00 – First Round Japan vs Canada
05:00 – First Round Australia vs Singapore
05:00 – First Round China vs Russia

Women’s Team

09:30 – Quarterfinals China vs Netherlands
14:00 – Quarterfinals Hong Kong, CHN vs Korea
09:30 – Quarterfinals Germany vs Japan
14:00 – Quarterfinals Singapore vs DPR Korea

Tennis

Women’s Singles

07:00 – Bronze Medal Match
09:00 * – Gold Medal Match

Mixed Doubles

07:00 – Quarterfinals
19:00 Quarterfinals
11:00 – Semifinals
19:00 Semifinals
19:00 Semifinals

Men’s Doubles

09:00 * – Bronze Medal Match
11:00 * – Gold Medal Match

Women’s Doubles

11:30 – Semifinals
19:00 Semifinals

Trampoline

Women’s Trampoline

09:00 – Qualification
10:26 – Final

Triathlon

Women’s Triathlon

04:00 – Final

Volleyball

Men’s Volleyball

04:30 – Preliminary Round Group B Germany vs Tunisia
06:30 – Preliminary Round Group A Great Britain vs Poland
09:45 – Preliminary Round Group A Australia vs Italy
11:45 – Preliminary Round Group B Russia vs United States
15:00 – Preliminary Round Group A Argentina vs Bulgaria
17:00 – Preliminary Round Group B Brazil vs Serbia

Water Polo
Men’s Water Polo

05:00 – Preliminary Round Group B Montenegro vs Romania
06:20 – Preliminary Round Group A Croatia vs Australia
09:10 – Preliminary Round Group A Greece vs Spain
10:30 – Preliminary Round Group A lItaly vs Kazakhstan
13:20 – Preliminary Round Group B Hungary vs Great Britain
14:40 – Preliminary Round Group B Serbia vs United States

Weightlifting

Men’s 94kg

10:30 – Group B
14:00 – Group A

* Estimated start time

NOTES:

– If an event is know to be described in a language other than english or french, that language will be in parentheses after the channel name.
– This schedule is subject to change.
– Some events are available online. More info on CTVOlympics.ca and RDSOlympiques.ca

The daily Olympic Broadcast Schedule is provided to you by Channel Canada and The Canadian Sports Media Blog.

3 thoughts on “Olympic Broadcast Schedule: Day 8 (Saturday, August 4)

  1. The NBC Daytime programming that is live is for ALL timezones because it is the weekend.

What do you think?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s