Olympic Broadcast Schedule: Day 7 (Friday, August 3)

Jessica Zelinka begins her quest for an Olympic medal on day 1 of the women’s heptathlon, including her signature event, the 100m hurdles. Canada also has three medal hopefuls on day 7. Dave Calder and Scott Frandsen in men’s pair rowing, Jason Burnett in men’s trampoline, and Dylan Armstrong in men’s shot put. (Jeff McIntosh/Canadian Press)

Each day during the 2012 Olympic Games the Canadian Sports Media Blog, in conjunction with Channel Canada, will provide an Olympic broadcast schedule for all official broadcasters that are available in Canada. These include CTV, TSN, Sportsnet, OLN, RDS, V, RDS2, ATN, OMNI, plus American broadcaster NBC. After the broadcast schedule is a complete list of events for the day. Many of these are available for live streaming on CTVOlympics.ca.

________________________________________________

ENGLISH ROADCASTERS: CTV, TSN, Sportsnet, OLN, NBC
________________________________________________

CTV MORNING

Athletics: Qualifying Rounds (live)
Swimming: Preliminary Heats (live)
Rowing: Finals (live; 6:00am)
Gymnastics: Men’s Trampoline (live; 9:00am)
Track Cycling: Team Pursuits (live; 11:15am)

TSN MORNING

Swimming: Preliminary Heats (live; 6:00am)
Men’s Beach Volleyball: Round of 16 (live; 8:00am)
Tennis: Men’s & Women’s Semifinals (live; 9:00am)

SPORTSNET MORNING

Athletics: Qualifying Heats (live; 6:00am)
Women’s Basketball: Brazil v. Canada (live; 9:30am)

OLN DAYTIME

Women’s Soccer QF: Sweden v. France (live; 7:00am)
Diving: Women’s 3m Preliminaries (live; 9:30am)
Weightlifting: Men’s 75kg Final (live; 2:00pm)

NBC DAYTIME

Athletics: Qualifying Rounds (10:00am and 11:30am)
Rowing: Finals (10:30am and 3:45pm)
Swimming: Preliminary Heats (10:45am and 2:00pm)
Women’s Beach Volleyball: Maria/Talita (BRA) v. Kolocová/Sluková (CZE) (live; 12:00pm)
Women’s Beach Volleyball: Kuhn/Zumkehr (SUI) v. Kessy/Ross (USA) (live; 1:00pm)
Women’s Water Polo: United States v. China (live; 2:30pm)
Athletics: Women’s 10, 000m Final (live; 4:25pm)

CTV DAYTIME

Athletics: Semifinals/Finals (live; 2:00pm)

TSN DAYTIME

Women’s Beach Volleyball: Kuhn/Zumkehr (SUI) v. Kessy/Ross (USA) (live; 1:00pm)
Women’s Soccer QF: Canada v. Great Britain (live; 2:30pm)

SPORTSNET DAYTIME

Women’s Soccer QF: Brazil v. Japan (live; 12:00pm)
Swimming: Semifinals/Finals (live; 2:30pm)

CTV PRIMETIME (7:00pm-11:00pm LOCAL)

a complete rundown of Day 7 highlights and results, including recaps of women’s soccer, women’s basketball, swimming, athletics, and trampoline. The review of Jason Burnett’s performance in trampoline includes a Difference Makers with Rick Hansen segment on the aerial acrobat. The show also primes Canadians for an exciting weekend of athletics events and includes a
Superbodies feature on the beach volleyball with Dr. Greg Wells.

TSN2 PRIMETIME (7:00pm-11:00pm)

Recaps of the men’s and women’s tennis semifinals along with an extended look at the Canadian women’s soccer team’s quarter-final performance against Great Britain

SPORTSNET PRIMETIME (7:00pm-9:30pm ET)

a full review of the Canadian women’s soccer team’s quarterfinal match versus host Great Britain. Plus, a recap of Dylan Armstrong quest for gold in the men’s shot put final.

OLN PRIMETIME (7:00pm-10:00pm)

Equestrian: Dressage day 2

NBC PRIMETIME (8:00pm-Midnight ET/PT)

Swimming finals include the men’s 100m butterfly, plus Track and Field’s opening night, Diving, the U.S. women’s Volleyball team faces Serbia, and the men’s Trampoline final.

NBC LATE NIGHT (12:35am-1:35am ET/PT)

Qualifying rounds in the women’s discus and Day 1 of the heptathlon, plus track Cycling finals.

________________________________________

DIFFUSEURS FRANCOPHONE: V, RDS, RDS2
_____________________________________

LONDRES 2012 à V

Aviron – Finale – Un rameur en couple (hommes), quatre de couple (hommes), deux de pointe (hommes), deux de couple (femmes) (en direct, 4h30)
Soccer – femmes (en direct, 8h10)
Plongeon (femmes) – Tremplin 3m Préliminaires (femmes) (en direct, 9h30)
Soccer – femmes (en direct, 14h55)
Boxe (hommes) – Super-léger 64kg et Mi-Lourd 81kg (en direct, 16h30)

LONDRES 2012 à RDS

Volleyball de plage – Femme (en direct, 4h00)
Athlétisme Lancer du Poids Hommes, Heptathlon 100m Haies Femmes, Triple Saut Femmes, 100m Femmes, 400m Haies Hommes, Heptathlon Saut en Hauter Femmes, Lancer du Marteau Hommes, 400m Femmes et Steeple Hommes (en direct, 5h00)
Boxe – hommes – Mouche (52kg) ronde des 16 (en direct, 8h45)
Soccer- Femmes – Brésil vs CANADA (en direct, 9h30)
Cyclisme sur piste – Finale – Keirin (femmes), Poursuite par équipe (femmes), Poursuite par équipe (femmes) (en direct, 11h30)
Trampoline – Hommes (en direct, 13h45)
Natation (en direct, 14h30)
Athlétisme – Heptathlon 200m (femmes), 10,000m (femmes) (15h50)

LONDRES 2012 à RDS2

Natation – 50m style libre (femmes), 1500m style libre (hommes), relais quatre nages 100m (femmes) et relais quatre nages 100m (hommes) (en direct, 5h00)
Tennis – Demi-finale (en direct, 7h50 à 14h30)
Waterpolo – Préliminaires (en direct, 14h30)

Aujourd`hui à Londres à V (7:00-11:00pm)

Host Jean Pagé examines the day’s highlights.

Aujourd`hui à Londres à RDS2 (7:00-11:00pm)

**Spécialement sur RDS2 en raison du match des Alouettes à RDS.**
Host Chantal Machabée presents the highlights from the third day of London 2012 competition.
________________________________________

MULTICULTURAL BROADCASTERS: OMNI, ATN
________________________________________

ATN

Archery: Men’s Individual (live; 9:00am) – Urdu
Weightlifting: Men’s 75kg Final (live; 2:00pm) – Punjabi

OMNI.1

Italian Primetime (8:30-9:00pm)
Portuguese Primetime (9:30-10:00pm)

OMNI.2

Swimming: Semifinals/Finals (live; 2:30pm) – Mandarin
Mandarin Primetime (8:30-9:00pm)
Cantonese Primetime (9:30-10:00pm)

OMNI Alberta

Swimming: Semifinals/Finals (live; 2:30pm) – Mandarin
Italian Primetime (8:00-8:30pm MT)
Portuguese Primetime (8:30-9:00pm MT)
Cantonese Primetime (9:00-9:30pm MT)
Mandarin Primetime (9:30-10:00pm MT)

OMNI BC

Swimming: Semifinals/Finals (live; 2:30pm) – Mandarin
Mandarin Primetime (8:30-9:00pm PT)
Punjabi Primetime (9:30-10:00pm PT)
Cantonese Primetime (10:00-10:30pm PT)
Italian Primetime (10:30-11:00pm PT)

The Canadian Sports Media Blog is in no way affiliated with any Olympic broadcaster or the Olympic Games themselves. I take no responsibility for any errors in this schedule as it is subject to change and updates can happen at any time.

________________________________________

COMPLETE LIST OF TODAY’S EVENTS
________________________________________

All times below are EASTERN TIME

Archery

Men’s Individual

04:00 – 1/8 Eliminations
04:13 – 1/8 Eliminations
04:26 – 1/8 Eliminations
04:39 – 1/8 Eliminations
04:52 – 1/8 Eliminations
05:05 – 1/8 Eliminations
05:18 – 1/8 Eliminations
05:31 – 1/8 Eliminations
09:00 – Quarterfinals
09:52 – Semifinals
10:21 – Bronze Medal Match
10:37 – Gold Medal Match

Athletics

Men’s Shot Put

05:00 – Qualification
15:30 – Final

Women’s Heptathlon

05:05 – 100m Hurdles
05:29 – 100m Hurdles
06:15 – High Jump
14:00 – Shot Put
15:45 – 200m
16:13 – 200m

Women’s Triple Jump

05:25 – Qualification

Women’s 100m

05:40 – Preliminaries
14:05 – Round 1

Men’s 400m Hurdles

06:15 – Round 1
06:50 – Round 1

Men’s Hammer Throw

06:20 – Qualification

Women’s 400m

07:00 – Round 1

Men’s 3000m Steeplechase

08:00 – Round 1

Women’s Discus Throw

14:10 – Qualification

Men’s Long Jump

14:50 – Qualification

Men’s 1500m

15:05 – Round 1

Women’s 10,000m

16:25 – Final

Badminton

04:00 – Women’s Singles semi-final matches **
08:30 – Men’s Singles semi-final matches **

Mixed Doubles

05:30 – Bronze Medal Match **
10:00 – Gold Medal Match **

Basketball

Women’s Basketball

04:00 – Preliminary Round Group A Angola vs Croatia
06:15 – Preliminary Round Group B Russia vs Australia
09:30 – Preliminary Round Group B Brazil vs Canada
11:45 – Preliminary Round Group A Turkey vs China
15:00 – Preliminary Round Group B France vs Great Britain
17:15 – Preliminary Round Group A Czech Republic vs United States

Beach Volleyball

Women’s Beach Volleyball

04:00 * – Round of 16 /externalmodules/schedlines/bv/BVW400401/team1.html
05:00 * – Round of 16 /externalmodules/schedlines/bv/BVW400402/team1.html
12:00 * – Round of 16 /externalmodules/schedlines/bv/BVW400403/team1.html
13:00 * – Round of 16 /externalmodules/schedlines/bv/BVW400404/team1.html
Men’s Beach Volleyball

08:00 * – Round of 16 /externalmodules/schedlines/bv/BVM400401/team1.html
09:00 * – Round of 16 /externalmodules/schedlines/bv/BVM400402/team1.html
16:00 * – Round of 16 /externalmodules/schedlines/bv/BVM400403/team1.html
17:00 * – Round of 16 /externalmodules/schedlines/bv/BVM400404/team1.html

Boxing

Men’s Fly (52kg)

08:30 Round of 16
08:45 * Round of 16
09:00 * Round of 16
09:15 * Round of 16
15:30 Round of 16
15:45 * Round of 16
16:00 * Round of 16
16:15 * Round of 16

Men’s Welter (69kg)

09:30 * Round of 16
09:45 * Round of 16
10:00 * Round of 16
10:15 * Round of 16
16:30 * – Round of 16
16:45 * Round of 16
17:00 * Round of 16
17:15 * Round of 16

Cycling – Track

Women’s Keirin

11:00 – First Round
11:43 – First Round Repechages
12:46 – Second Round
13:38 – Finals

Men’s Team Pursuit

11:18 – First Round
12:59 – Finals

Women’s Team Pursuit

11:56 – Qualifying

Diving

Women’s 3m Springboard

09:30 – Preliminary Round

Equestrian

Individual Dressage

06:00 – Grand Prix Day 2

Team Dressage

06:00 – Grand Prix Day 2

Fencing

Men’s Team Sabre

06:30 – Quarterfinals
06:30 Quarterfinals Italy vs Belarus
06:30 Quarterfinals Germany vs Korea
06:30 Quarterfinals China vs Romania
06:30 Quarterfinals Russia vs United States
07:30 – Semifinals
09:30 – Placement 7-8
09:30 – Placement 5-6
13:00 – Bronze Medal Match
13:45 – Gold Medal Match

Football

Women’s Football

07:00 – Quarterfinal Sweden vs France
09:30 – Quarterfinal United States  vs New Zealand
12:00 – Quarterfinal Brazil vs Japan
14:30 – Quarterfinal Great Britain vs Canada

Handball

Women’s Handball

04:30 – Preliminaries Group A Angola vs Great Britain
06:15 – Preliminaries Group B Korea vs France
09:30 – Preliminaries Group A Croatia vs Montenegro
11:15 – Preliminaries Group A Russia vs Brazil
14:30 – Preliminaries Group B Spain vs Sweden
16:15 – Preliminaries Group B Denmark vs Norway

Hockey
Men’s Hockey

03:30 – Preliminary Round Group A Australia vs Argentina
05:45 – Preliminary Round Group B Netherlands vs New Zealand
08:45 – Preliminary Round Group B Germany vs India
11:00 – Preliminary Round Group A Great Britain vs Pakistan
14:00 – Preliminary Round Group A South Africa vs Spain
16:15 – Preliminary Round Group B Belgium vs Korea

Judo
Men’s +100kg

04:30 * – Elimination Round of 32
04:37 * Elimination Round of 32
04:44 * Elimination Round of 32
04:51 * Elimination Round of 32
04:58 * Elimination Round of 32
05:05 * Elimination Round of 32
05:12 * Elimination Round of 32
05:19 * Elimination Round of 32
05:40 * – Elimination Round of 16
06:36 * – Quarterfinals
09:28 * – Repechage & Bronze
09:42 * – Semifinals
11:10 – Final

Women’s +78kg

05:26 * Elimination Round of 32
05:33 * Elimination Round of 32
06:08 * – Elimination Round of 16
06:15 * Elimination Round of 16
06:22 * Elimination Round of 16
06:29 * Elimination Round of 16
06:50 * – Quarterfinals
09:00 * – Repechage & Bronze
09:14 * – Semifinals
11:00 – Final

Rowing

Men’s Single Sculls

04:30 – Finals

Men’s Quadruple Sculls

05:10 – Finals

Men’s Pair

05:20 – Finals

Women’s Double Sculls

05:30 – Finals

Sailing

Men’s Finn

07:00 – Race 9
08:15 * – Race 10

Men’s Laser

07:00 – Race 7
08:30 – Race 8

Women’s 470

07:00 – Race 1
08:15 * – Race 2

Men’s 470

07:05 – Race 3
08:20 * – Race 4

Men’s Star

07:05 – Race 9
08:20 * – Race 10

Men’s 49er

08:30 – Race 9
09:15 * – Race 10
10:00 * – Race 11

Women’s Laser Radial

08:35 – Race 7
09:50 * – Race 8

Shooting

Men’s 50m Rifle Prone

04:00 – Qualification
07:00 – Finals

Men’s 25m Rapid Fire Pistol

05:30 – Qualification
09:30 – Finals

Swimming

Women’s 50m Freestyle

05:00 – Heats
15:25 – Semifinals

Men’s 1500m Freestyle

05:24 – Heats

Women’s 4x100m Medley Relay

06:35 – Heats

Men’s 4x100m Medley Relay

06:49 – Heats

Women’s 200m Backstroke

14:30 – Final

Men’s 100m Butterfly

14:38 – Final

Women’s 800m Freestyle

14:45 – Final

Men’s 50m Freestyle

15:09 – Final

Table Tennis

Women’s Team

05:00 – First Round United States vs Japan
05:00 – First Round Singapore vs Poland
09:30 – First Round Germany vs Australia
09:30 – First Round Great Britain vs DPR Korea
05:00 – First Round Brazil vs Korea
05:00 – First Round China vs Spain
09:30 – First Round Hong Kong, CHN vs Austria
09:30 – First Round Egypt vs Netherlands

Men’s Team

14:00 – First Round Sweden vs Germany
14:00 – First Round Austria vs Egypt
14:00 – First Round Portugal vs Great Britain
14:00 – First Round Brazil vs Hong Kong, CHN

Tennis

06:30 * – Order of play available evening before

Trampoline

Men’s Trampoline

09:00 – Qualification
10:26 – Final

Volleyball

Women’s Volleyball

04:30 – Preliminary Round Group B Brazil vs China
06:30 – Preliminary Round Group A Japan vs Russia
09:45 – Preliminary Round Group B Turkey vs Korea
11:45 – Preliminary Round Group A Great Britain vs Dominican Rep.
15:00 – Preliminary Round Group B United States vs Serbia
17:00 – Preliminary Round Group A Algeria vs Italy

Water Polo

Women’s Water Polo

09:10 – Preliminary Round Group A Spain vs Hungary
10:30 – Preliminary Round Group B Russia vs Australia
13:20 – Preliminary Round Group B Great Britain vs Italy
14:40 – Preliminary Round Group A China vs United States

Weightlifting

Men’s 85kg

05:00 – Group B
14:00 – Group A

Women’s 75kg

07:30 – Group B
10:30 – Group A

* Estimated start time

NOTES:
– If an event is know to be described in a language other than english or french, that language will be in parentheses after the channel name.
– This schedule is subject to change.
– Some events are available online. More info on CTVOlympics.ca and RDSOlympiques.ca

The daily Olympic Broadcast Schedule is provided to you by Channel Canada and The Canadian Sports Media Blog.

What do you think?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s